Yangın Kapısı Neden Gereklidir?

 

Yangın anında en kısa yoldan açık havaya ulaşmak tüm canlılar için hayati önem taşır. Tüm afet hallerinde olduğu gibi yangınla karşı karşıya kalındığında da zaman en önemli belirleyicidir. En kısa zamanda afet bölgesinden uzaklaşmak ve en güvenli alana konumlanmak için çıkış noktasına kolay ulaşabilmek gerekir. Yangın halinde yanan maddelerden çıkan zehirli gazlar sebebiyle yaşanan ölümler, yanarak ölümlerden fazladır. Tam da bu sebeple binalarda bulunan yangın kapıları çok önemlidir. Yangın durumunda kişiler panik hali ile açık alana ulaşmaya çalışırlar. Yönetmelik gereği binaların inşası sırasında oluşturulan yangın kapıları, yangın merdivenleri ve koridorları sayesinde en az hasarla afet durumundan kurtulmak mümkündür. Ancak bunun için söz konusu yönetmeliğe tam uyum çok önemlidir.

 

Yangın kapılarının yangın anında hayat kurtarıcı olabilmesi için, standartlara uygun üretilmesi ve monte edilmesi, yangın anında uzun süre dayanıklı olması gereklidir. Ayrıca montajı ve gerekli kontrollerinin de uzman ekipler tarafından yapılması gerekir.

 

 

Yangın kapıları yangın halinde insanların en kolay tahliye olabildikleri seçenek olduğu için, çocuk kuvvetiyle dahil açılabilecek kolaylıktadır. İçerden açılabilen fakat dışardan açılamayan özelliği sayesinde güvenlik zafiyetine neden olmaz. Burada amaç dışarıdan açılmayan ancak içeriden çocukların bile kolay bir şekilde açabilecekleri mekanizmalar kurarak can kayıplarının önüne geçmektir. Bu kapılar genellikle yaylı ve menteşeli olarak kullanılır. Böylece açık kalarak güvenlik boşluğu. Yaratmasının önüne geçilmiş olunur. Yaylı menteşeli kapılar açılınca kendiliğinden kapanma özelliğine sahiptir. Böylece kapı hem yangın koruyuculuğunu hem güvenlik görevini yerine getirir. Bu yangın çıkış kapılarında eğer yangın merdiveninden veya dışarıdan açılabilir bir özellik istenirse dışarıdan kollu ve kilitli olacak şekilde üretilmelidir.

Yönetmeliğe uygun koşullarda üretilmiş bir yangın kapısı sayesinde iki saate kadar yangın alevlerinden korunmak mümkündür. Özellikle alışveriş merkezi, hastane, fabrika gibi çok fazla insanın bir arada bulunduğu yerleşim yerlerinde zehirli gaz akışının kesilmesi ve çıkış kolaylığı sağlayan bu kapılar pek çok kişinin can güvenliğini aynı anda korur. Ölümcül sonuçlara neden olan yangın afetleri düşünüldüğünde hayati önem taşıyan yangın kapılarının gerekliliği anlaşılmaktadır. Bunun yanında doğru şekilde keşfinin montajının yapılması gerekir. Kapının sağ sol açılımından duvar kalınlığına kullanılacak kilitten yangın kapı aksesuarın kadar doğru planlanması yüksek önem taşımaktadır.

 

En İyi Endüstriyel Panel Kapılarını ve Sanayi Kapılarını Nerelerden Yaptırabilirim?

 

Endüstriyel kapı diğer adı ile seksiyonel kapılar; garajlar, depolar, konutlar, otopark alanları, otomobil galerileri, sergi ve fuar alanları, üretim depoları, oto yıkama tesisleri, atölyeler ve giriş çıkışta denetim oluşturulmak istenen pek çok alanda tercih edilebilir. Bu kapılar yukarıya açılan mekanizmaları sayesinde, mekanları daraltmazlar ve kullanım rahatlığı sağlarlar. Ses ve ısı geçirmez yapıları sayesinde tercih edilirler. Sanayi kapıları da aynı işleve sahip daha çok fabrikalar ve endüstriyel işletmeler için üretilen kapılardır.

Tüm bu ürün grubundan fabrika giriş çıkışlarında güvenlik ve kontrolü sağlamak amacı ile, hangar ve depo gibi büyük kapılarda, sevkiyat ve mal kabul alanlarında yoğun giriş çıkışı kontrol altına almak amacı ile, soğuk hava depolarında ısı yalıtımı sağlamak amacı ile, daha kapsamlı soğuk hava depolarında panel kalınlığı artırılarak istenilen ısı yalıtımının sağlanması sebebi ile, fabrika içi bölümlerin birimleri bölünmesi sebebi ile, iş güvenliği kurallarına uygun olması sebebi ile hem kapı hem de içerisine acil personel çıkış kapısı istenilen alanlarda yararlanılabilir.

 

Tamamına endüstriyel kapı denilen endüstriyel kapılar yaylı sistem şeklinde oluşturulur. Kullanım alanına ve kullanıcının tercihine göre manuel ya da otomatik kapı olarak imal edilir. Manuel kapılar ve otomatik kapılar kullanıcının ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanır. Genellikle kumanda mekanizması ile açılıp kapanması sağlanan otomatik kapılar, gelişen teknoloji sayesinde istenirse akıllı telefonlara ve tabletlere yüklenecek uygulamalar sayesinde de yönetilebilir.

 

Endüstriyel kapılar tasarlanması ve montajlanma sürecinde doğru keşif ve uzman ekipler tarafından montaj çok önemlidir. Endüstriyel panel kapı ve sanayi kapılarının tasarlanması ve yapımı öncesinde, alanında uzman kişiler tarafından projelendirilmesi, gerekli ölçülerin alınması ve kullanıcının taleplerinin göz önünde bulundurularak proseslerin oluşması gerekmektedir. Endüstriyel kapı yaptırmak isteyen işletmelerin öncelikle ihtiyaçlarını doğru tespit etmeleri ve ardından daha önce tamamlanmış projeleri inceleyerek referansı güçlü bir imalatçı ile çalışmaları istedikleri sonucu almalarına yardımcı olacaktır. Kendini yenilemeye açık, teknolojik gelişmeleri takip eden imalatçılar ile gerçekleşen iş birliklerinin kazançlı olduğu kesindir. Endüstriyel kapı satın alınan firmanın;  tasarım ve montaj sonrasında da destek alabilmek, yani kolay ulaşım, kontrol ve arıza halinde kısa sürede müdahale gibi beklentilere cevap vermesi istenmelidir.