Fotoselli Kapılar Nasıl Çalışır?

İki kanadı bulunan fotoselli kapı sisteminde geçiş esnasında kişilerin kapıya yanaşması ile kanatlar iki yana açılır ve geçiş işlemi tamamlandıktan sonra kendiliğinden kapanır.

Fotoselli kapıların çalışma prosesini başlıklar halinde açıklamak gerekirse aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

Radar (Kişi Tanıma Sistemi): Fotoselli kapıların çalışma sisteminde mikrodalga veya kızılötesi frekanslar vardır. Radarla oluşturulan algılama sistemine göre kapıya yaklaşan kişi ya da nesne tanınır, sonrasında hızlı bir biçimde kontrol paneline düşük voltajlı elektrik sinyali gönderilir.

Yönetim (Çalışma Merkezi): Fotoselli kapıların merkez sistemi burasıdır. Kapıların açılıp kapanabilme kontrollü yönetim sisteminden belirlenir. En çok kullanılan hali, otomatik açılıp kapanma halidir. Bu durumda kapı geçiş için açılır ve hemen sonrasında kapanır. İsteğe göre tamamen kapalı ya da tamamen açık şekilde ayarlanabilir. Örneğin iş yeri girişleri için geceleri kapının tamamen kapatılarak giriş çıkışın önlenmesi sağlanabilir. Kış durumu olarak bilinen durumda kapı kanatları yarıya kadar açılarak enerji tasarrufu sağlanabilir. Sadece giriş ya da sadece çıkış için kapının açılması ayarlanması da mümkündür.

Yürütme Sistemi (Motor Merkezi): Fotoselli kapılar için dekoderli motorlar kullanılır. Kapının açılıp kapanması ile ilgili ayarlar motor performansı ile ilgilidir.

Kanatlar: Kapının açılıp kapanma hızını kanatlar için kullanılacak malzeme belirler. En iyi performans için çoğunlukla tercih edilen malzeme çelik profillerdir.

Fotoselli Kapı Kullanımının Avantajları

 

Fotoselli kapılar hijyeniktir. Gün içinde sayısız kişinin dokunduğu bir zemine temas etmek zorunda kalmazsınız. Bu da hızla yayılması mümkün olan pek çok virüs ve bakteriden korunmanızı sağlar.

Fotoselli kapılar sayesinde geçiş esnasında kişilerin yığılmasını engeller ve gereksiz kargaşaların önüne geçer.

Bedensel dezavantaja sahip kişilerin, yaşlıların, bebek arabası kullanıcılarının, evrak ya da malzeme taşıyanların geçişini kolaylaştırır. Hayat kalitelerini artırır.

Fotoselli kapılar sayesinde kışın ısıtılmış, yazın soğutulmuş alanların ısı dengesi korunur ve kayıp yaşanmaz. Bu da ciddi bir enerji tasarrufudur.

Son zamanlarda bahçe evi, yazlık, çiftlik, villa gibi kişisel yaşam alanlarında da sıkça tercih edilen fotoselli kapılar kolay kullanım ve daha az iş yükü anlamına gelmektedir. Görüntü olarak da mekânın havasını iyileştiren bu yeni tarz kapıların kullanım alanı her geçen gün zenginleşiyor. Özellikle bahçeye açılan alanlar için kullanılan fotoselli kapılar bahçeden eve haşere girişini engelleyerek günlük yaşamı rahatlatmaktadır.

Sevkiyat ve depolama alanlarında kullanıldığı zaman hem iş ve zaman tasarrufu sağlarken aynı zamanda güvenlik kaygısını ortadan kaldırıyor.

Fotoselli kapıların kullanılması için kişilerin fiziksel bir performans sergilemesi gerekmez. Özellikle alışveriş esnasında, hastane giriş çıkışlarında, perakende satış ofislerinde ve hayatın pek çok alanında giriş çıkış sırasında herhangi bir kapıyı açıp kapatmak için çaba gösterildiği zamanlar hatırlandıkça, fotoselli kapıların hayata kattığı ayrıcalık anlam kazanmaktadır.