GÖRSEL 2 Pro Dijital Otomasyon Otomatik Kapı ve Kepenk SistemleriFotoselli Kapı Nedir?

 

Üzerine düşen ışığın şiddeti ile orantılı biçimde çalışan ve bu amaçla uygun voltajı üreten ışık algılayıcı sisteme fotosel denir. Fotoselin çalışma prensibi, optik etkenler sayesinde algılama, elektronik açıdan değerlendirme, sinyale dönüştürme şeklinde ilerler. Tabi ki tüm bu aşamalar çok hızlı meydana gelir. Bu teknolojinin insan gücüne ihtiyaç duymadan açılıp kapanan kapılar için kullanılmasına fotoselli kapı denir.

Fotoselli kapılar kısa sürede çok insanın giriş çıkış yaptığı her binada kullanılır. Giriş ya da çıkış yapacak kişiyi algılayarak kendiliğinden açılıp kapanır. Sistem fotoselin kapının üst tarafına yerleştirilerek oluşturulur.

Fotoselli kapılarda geçiş yapan kişinin kapıya itme ya da çekme kuvveti uygulaması gerekmez. Kapının otomatik olarak açılıp kapanıyor olması hijyenik açıdan son derece yüksek fayda sağlar. Fotoselli kapılar enerji tasarrufu, kapı önünde kişi yığılmasına izin vermeyişi, engelli geçiş kolaylığı gibi ayrıcalıklarının yanı sıra tasarım açısından da şık görüntüsü ile tercih sebebidir.

Fotoselli kapılar tasarlandığı mekânın mimari tarzına göre çok farklı malzemeler ile üretilebilirler. Cam, paslanmaz çelik, metal, kumlu cam en çok tercih edilenler olarak sayılabilir. Günümüzde kullanım alanı çok geniş olan fotoselli kapılar kullanıldıkları mekâna son dokunuş ayrıcalığı katmaktadır. Kullanılacak malzemenin türünü de tasarımcının zevki ve kullanım alanı belirlemektedir. Hastane, havaalanı, devlet kurumları, alışveriş merkezleri gibi kurumsal alanların haricinde daha kişisel alanlar içinde tercih edilebilen fotoselli kapıların insan gücüne ihtiyaç duymuyor olması kullanım alanlarını da her geçen gün çeşitlendirmektedir.