Bahçe Kapısı Satın Alırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

 

Günümüzde kamu binalarının bahçe kapılarından, müstakil evlerin bahçe kapılarına kadar pek alanda kullanım alanı olan bahçe kapıları mimarinin önemli dokunuşlarından biri haline gelmiştir. Gerek güvenlik gerek estetik açıdan mekanlara tasarımları ile ayrıcalık katan bahçe kapılarının önemi her geçen gün artmaktadır. Otomatik ve manuel olarak kullanım alanına göre farklılık gösteren bahçe kapılarında günümüz teknolojileri ile otomasyon sistemlerinin pek çok işlevi birbirine entegre edilmektedir. Peki bahçe kapısı satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

 

  • Bahçe kapısı satın almadan önce kullanılacak alan ve kullanım şekli gözden geçirilmelidir. Her iki seçenek içinde en önemli belirleyici her zaman için güvenliktir.
  • Bahçe kapısı için ayrılan alan, bahçe kapısından ana girişe olan mesafe, ayrılan bütçe, istenilen güvenlik ayrıcalıkları satın alınacak kapı için gerekli parametrelerdir. Özellikle müstakil mülkler için tercih edilen kapıların tüm mimari ile tam uyum içinde görünmesi ve günümüz güvenlik teknolojilerine uyumlu olması tercih sebebidir. Çocukların güvenliği, araçtan inmeden otomatik açılabilme özelliği, haneyi korumaya alma isteği kullanıcı taleplerinden bazılarıdır.
  • Bahçe kapılarındaki otomasyonlar kullanıcıların isteklerine pek çok ayrıcalığı içinde barındırabilir. Bunlardan bazıları; metal kütle detektörü, kumanda, HGS sistemi, plaka okuma sistemi, radar, şifreli geçiş sistemi tercihen eklenebilir. Bahçe kapısına yakın bir noktada başka bir otomatik geçiş sistemi varsa birbirine ile uyumlu çalışması sağlanmalıdır.
  • Pek çok farklı malzeme ile üretilmesi mümkün olan bahçe kapısı seçiminde belirleyici olan kullanım alanındaki farklılıklardır. Ferforjeden, ahşaba pek çok seçeneği olan bahçe kapılarından ihtiyaç doğrultusunda seçim yapılmalıdır. Uygulanacak alan, bölgenin iklim koşulları, kullanım sıklığı, güvenlik hassasiyeti tercihin oluşmasındaki parametrelerden bazılarıdır.
  • Bahçe kapısı için düşünülen yeri mutlaka uzman ekipler tarafından incelenmeli, seçenekleler ve istekler kullanıcı ile hizmet sağlayıcı arasında istişare edilmelidir. Yüksek verim ve uzun ömürlü kullanım için yerinde inceleme ve ihtiyaçlara cevap verme çok önemlidir.
  • Bahçe kapısı satın alırken en önemli nokta güvenliktir. İhtiyaç doğrultusunda güvenliğinizi artıracak seçeneklerden yararlanmak mümkündür. İkinci önemli nokta kullanım alanı ve tercihlerdir. Mimari uyum ile bütünlük oluşturması ve mekânı güzelleştirmesi ise kalitenin imzasıdır.